گردشگری طبیعت

چشمه آب معدنی زندان سلیمان بین احمدآباد علیا و كوه زندان در شهرستان میاندوآب واقع شده و حدود ۱۹۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کوه زندان سلیمان یا دیو سلیمان، کوه مخروطی شکل درون تهی است که در ۳ کیلومتری غرب محوطه باستانی تخت سلیمان در نزدیکی شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
این کوه پدیده‌ای بسیار جالبی است که حاصل میلیون‌ها سال فعالیت چشمه‌جوشان آرتزینی می‌باشد. منشاء آن نیز آبهای زیرزمینی بوده است. طریقه بوجود آمدن این کوه عظیم به این صورت است که چشمه در ابتدا دریاچه‌ای در اطراف خود بوجود می آورد و آهک و املاح معدنی دیگر در اطراف دریاچه رسوب می کند و آب از اطراف آن سرازیر می شود و مجددا رسوب می‌دهد و این سیر سالیان سال ادامه می یابد تا اینکه چشمه‌ اولیه به صورت یک کوه مخروطی درمی‌آید. پس از بوجود آمدن این کوه دهانه چشمه به دلایلی مسدود شده و آب درون کوه به مرور فرو می نشیند و کوه به شکل امروزی خود درمی‌آید.

چشمه آب معدنی

چشمه آب معدنی

همچنین اهالی متعقدند این چشمه‌ها به علت وجود املاح معدنی کوه زندان خاصیت متعدد درمانی دارد.در اطراف این کوه چشمه‌های متعدد آب گرم هنوز در حال فعالیت هستند و بطور کلی این ناحیه از نظر زمین شناسی بسیار پیچیده و خاص است. از میان چشمه‌های گوگردی دو چشمه در قسمت غربی كوه زندان قرار دارد كه اهالی محل از آن برای استحمام استفاده می‌كنند.
حوض یكی از این دو به شكل مستطیل و به اندازه ۴/۳۵×۲/۲۰ متر است و نیم متر عمق دارد.
بدنه‌ حوض از سنگ آهكی طبیعی است كه آن را تراشیده و به شكل مستطیل درآورده‌اند. قسمت اعظم آب از مجرای جنوب شرقی و مقدار كمی نیز از مجرای جنوب غربی خارج می‌شود. آبدهی این چشمه یك لیتر در ثانیه است و پس از خروج از حوض تا فاصله تقریباً ۵۰ متری در زمین فرو می‌رود.

چشمه آب معدنی

چشمه آب معدنی

چشمه دوم تقریباً در فاصله ۱۶ متری غرب چشمه اول قرار دارد. حوض آن بیضی شكل و طبیعی و قطرش ۶/۳ و ۵ متر است. عمق این چشمه متفاوت و حداكثر ۶۰ سانتی‌متر است. مظهر چشمه زیر قشری سنگی در قسمت شمالی حوض قرار دارد و آب از مجرایی كه در قسمت جنوب غربی واقع شده خارج می‌شود و در مسیر خود گسترش می‌یابد و به زمین فرو می‌رود. آبدهی این چشمه تقریباً دو لیتر در ثانیه است.
در این ناحیه مظهرهای دیگری نیز وجود دارد كه آب آنها پس از عبور از سطح زمین، رسوب‌های سفید كربنات و منیزیم باقی می‌گذارد كه حتی از دور به صورت مسیرهای سفید رنگ دیده می‌شود.

چشمه آب معدنی

چشمه آب معدنی

آب این چشمه‌ها جزو آب‌های سولفوره است كه دارای مصارف درمانی دردهای مفصلی و رماتیسمی است.

منبع : تكاب |چشمه آب معدنی زندان سلیمان
برچسب ها : چشمه ,معدنی ,زندان ,اطراف ,قسمت ,غربی ,قرار دارد ,زندان سلیمان ,جنوب غربی ,مجرای جنوب ,خارج می‌شود ,معدنی زندان سلیمان