رئیس اداره حفاظت محیط زیست تکاب از رهاسازی دو قطعه سارگپه به آغوش طبیعت این شهرستان خبر داد.

محمدرضا صادقیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: در پی تماس دو نفر از شهروندان تکابی مبنی بر پیدایش دو قطعه سارگپه در اطراف شهرستان تکاب، موضوع در دستور کار ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان قرار گرفت.

وی ادامه داد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست تکاب سریعا به محل اعزام شدند و این دو قطعه پرنده را که زخمی شده بودند را به حفاظت محیط زیست تکاب منتقل کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تکاب خاطرنشان کرد: این دو قطعه پرنده به علت تغذیه نامناسب قادر پرواز نبودند پس از چند مداوا و تیمار توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست تکاب در طبیعت این شهرستان رهاسازی شدند.

این مسؤول در خصوص پرنده سارگپه، گفت: سارگپه از پرندگان شکاری بومی منطقه می‌باشد و از خزندگان و جوندگان کوچک مثل موش‌ها و خرگوش‌ها و مارمولک‌ها تغذیه می‌کند. 

صادقیان افزود: سارگپه پرنده‌ای است شکاری و اندکی کم جنب و جوش که تنوع رنگی زیادی دارد و معمولا از روی عادت‌های رفتاری، شکل‌های نشستن و گردن کوتاهش قابل شناسایی است.

وی به زیستگاه پرنده سارگپه اشاره و خاطرنشان کرد: این پرنده معمولا در نواحی جنگلی با درختان پراکنده و کشتزارها دیده می‌شود و روی صخره‌های ساحلی، درختان و اراضی ناهموار آشیانه‌سازی می‌کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تکاب تاکید کرد: پرنده سارگپه در زمره پرندگان حمایت شده است لذا از مردم این شهرستان انتظار می‌رود در خصوص حفاظت از پرندگان با ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان همکاری لازم را داشته باشند.

این مسؤول گفت: سارگپه از راسته شاهین‌سانان و تیره عقابیان بوده که طول 60 تا 65 سانتیمتر و رنگ پر و بال بسیار متنوع از قهوه‌ای مایل به خرمائی پررنگ با سطح شکمی کرم رنگ و رگه رگه، تا تقریبا سیاه با سطح شکمی قهوه‌ای خیلی پررنگ، سر پرنده بالغ معمولا کمرنگ، دم اغلب دارچینی و بدن راه راه عرضی دارد.

صادقیان ضمن تقدیر و قدردانی از شهروندان تکابی که در خصوص حفاظت از حیات وحش تلاش می‌کنند از سایر مردم این شهرستان خواست تا در صورت مشاهده این گونه موارد با محیط زیست همکاری لازم را داشته باشند.

منبع : تكاب |- رییس اداره حفاظت محیط زیست تکاب خبر داد رهاسازی 2 قطعه سارگپه به آغوش طبیعت تکاب
برچسب ها : حفاظت ,زیست ,محیط ,تکاب ,سارگپه ,شهرستان ,محیط زیست ,حفاظت محیط ,زیست تکاب ,یگان حفاظت ,اداره حفاظت ,رئیس اداره حفاظت